Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri Genellikle cinsel yolla bulaşan insan papillomavirüs (HPV) enfeksiyonunun bir sonucudur. Cinsel ilişkiden sonra düzensiz vajinal kanamaya neden olabilir, ancak semptomlar sadece tümör büyüdüğünde veya yayıldığında ortaya çıkabilir. Genellikle Papanicolaou testi (Pap testi) ile biyopsi ile incelenen anormallikleri tanımlamak mümkündür.

Rahim ağzı kanseri düzenli Pap smearları ve HPV’ye karşı aşılama ile önlenebilir.

Tedavi, tümörü ve sıklıkla çevredeki dokuları ve tümör büyükse radyoterapi ve kemoterapiyi çıkarmak için cerrahiyi içerir. Serviks uterusun vajinaya uzanan alt kısmıdır.

Rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık% 80-85’inde, serviksi kaplayan cildinkine benzer düz hücrelerde gelişen yassı hücreli karsinomlar bulunur . Diğer birçok servikal kanser, glandüler hücrelerden gelişen adenokarsinomlardır.

Serviks kanseri, prekanser olarak kabul edilen servikal intraepitelyal displazi veya neoplazi (CIN) adı verilen serviksin yüzeyinde normal hücrelerin yavaş ve kademeli olarak değişmesiyle başlar, yani tedavi edilmezse, yıllar sonra bile tümör olabilirler. CIN hafif (CIN 1), orta (CIN 2) veya şiddetli (CIN 3) olarak sınıflandırılır.

Rahim ağzı kanseri serviksin yüzeyinde ortaya çıkar ve derinlemesine nüfuz edebilir. Rahim ağzı kanseri aşağıdaki şekillerde yayılabilir:

  • Doğrudan vajina dahil bitişik dokulara
  • Serviks içindeki küçük lenfatik damarların zengin ağına nüfuz edin, sonra vücudun diğer bölgelerine yayılır
  • Nadiren kan dolaşımına yayılır

Rahim Ağzı kanseri Nedenleri

Genellikle cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsü (HPV) neden olur. Bu virüs ayrıca genital siğillere neden olabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa (kanser veya AIDS veya kemoterapi ilaçları veya kortikosteroidler gibi durumlar nedeniyle) Kadın ilk cinsel ilişkide ne kadar gençse ve cinsel partnerleri ne kadar fazla olursa, rahim ağzı kanseri riski o kadar yüksek olur.

Rahim Ağzı Kanseri belirtileri

Prekanseröz değişiklikler genellikle semptomlara neden olmaz. Erken evrelerde, serviks kanseri genellikle asemptomatiktir.

Genellikle rahim ağzı kanserinin ilk belirtisi, genellikle cinsel ilişkiden sonra vajinadan anormal kanamadır. İki döngü arasındaki aralıkta kan kaybı veya daha fazla kanama meydana gelebilir veya menstruasyonun kendisi daha bol olabilir. Hacimli tümörler daha kolay kanar ve vajinadan kötü kokulu sekresyonlara ve pelvik bölgede ağrıya neden olabilir. Metastazlar yayılmışsa, bel ağrısı ve bacaklarda şişme olabilir. Tedavi olmadan böbrek yetmezliğine ve ölüme neden olan idrar yolu tıkanıklığı oluşabilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir