Polistik Over Belirtileri

Polistik Over Nedir?

Kadınlarda çokça rastlanan bir hormonal bozukluklardan biridir. Polistik Over nedir peki? Kısaca uzun süre adet görmeme ya da adet görülmede zamansızlık yani düzensizlik olarak adlandırılır. Kanda oluşan hormonlardan biri olan androjen’in artması nedeniyle de yüzde sivilcelerin artması tüylenme ya da saç dökülmesi ve en önemlisi de kısırlık gibi sorunlara yol açmaktadır.

 

Kanda hormonun artması nedeniyle tüylenme, yüzde sivilcelenme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bunlar da Polistik Over belirtileri arasında gösterilebilir fakat asıl olan belirtiler ise şunlardır.

  • Birden ortaya çıkan insülin direnci
  • Cildinizin anlam verilemeyecek düzeyde kararması
  • Fazlaca saç dökülmesi
  • Erkeksi bir şekilde tüylenme
  • En önemli belirtisi olan kısırlık
  • Birden depresyona girmeniz
  • Düzensiz adet

Tüm bu belirtilerden en az iki tanesi sizde var ise doktorunuza başvurmanız çokça önemlidir.

Polistik Over Tanısı Nasıl Konur?

Eğer bu belirtilen durumlardan bazıları var ise mutlaka doktora gidip bilgi vermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde sizde durum daha da ciddileşebilir. Bundan dolayı doktora gidip eksiksiz ve doğru bir şekilde bilgi verilmesi gerekmektedir. Ergenliğe yeni girmiş ya da girip belli bir düzeyde yetişmiş kızlarda da görülebilen Polistik Over hemen hemen her 10 kadından 1’inde mutlaka görülmektedir.  Adet düzensizliği olup kilolu olan ve yüzü fazla bir seviyede yağlı olan kızlarda görülme olasılığı daha da fazladır. Bundan dolayı kilonuzu stabil bir seviyede tutmanız sizi birçok hastalıktan koruyacaktır. Yeni ergenliğe girmiş olan kızlarda düzensizlik olabilir bu onlar için normal karşılanabilecek bir şeydir fakat yine de doktora gidip bilgi almanız sizin içinizi ferahlatacaktır. Polistik Over tanısını koymak için doktorunuzun vermiş olduğu testleri tam yaptırmanız gerek. Çıkan sonuçlar dahilinde sizi bilgilendirecektir. Çıkan sonuca göre iyi ya da kötü tanısı yapılabilir. Endişe etmenize gerek yok. Tedavi edilebilir.

Polistik Over Tedavi Yöntemleri

Çıkan test sonuçlarına göre doktorunuz size düzenleyici ilaçlar verebilir. Eğer yapılan tedaviler yanıt vermiyor ise doktorunuz size farklı Polistik Over tedavi yöntemleri sunacaktır. Bu hastalığın ilerleme durumunda ise hamile kalamama gibi durumlar da görülmektedir.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir