Organik Kökenli Adet Düzensizliklerin Nedenleri Nelerdir?

Düzensiz vajinal kanamanın hormonal olmayan nedenleri arasında; cinsel organ yaralanmaları (felç), serviks veya serviksin iltihabı, uterus miyomları, adenomyozis veya uterus mukozasının iyi huylu veya kanserli hastalıkları. Adet düzensizliği  olan kadınlarda yaş önemlidir. 40 yaşa kadar düzensiz kanama esas olarak hormonal nedenlerle ilişkiliyken, 40 yaşından sonra hormonal olmayan nedenlerden kaynaklanabilir. Her üç ayda bir intrauterin cihaz (spiral), doğum kontrol hapları, hipodermik koruyucu implantlar veya doğum kontrol iğnelerinin kullanılması da düzensiz vajinal kanamaya neden olabilir. Benzer şekilde, düşük, ektopik gebelik, erken komplikasyonları da vajinal kanamadan şikayet edebilir.

Adet düzensizlikler jinekolojik olarak nasıl değerlendirilir?

Her şeyden önce, düzensiz adet kanaması ile ilgili bir şikayete bakılmaksızın, bir jinekolog (jinekolog) tarafından değerlendirilmelidir. Muayene sırasında kanamaya neden olabilecek faktörler art arda düşünülür. Vajina, uterus, yumurtalıklar değerlendirilir. Jinekolojik ultrason ile uterusa ve yumurtalıklara bağlı tümörlerin varlığı incelenir. Aynı yöntem kullanılarak uterus mukozasının kalınlığı (endometriyal kalınlık) ölçülür. 40 yaşından sonra kanamanın kesin nedeni belirlenmediyse, biyopsi hattının bir parçasını uterus mukozasından çıkarmanız ve patoloji için göndermeniz gerekebilir. Bu nedenle uterus mukozasının yapısı mikroskopik olarak değerlendirilir, uterus kanseri açısından incelenir. Hormon testleri, özellikle ergenlik ve menopoz dönemlerinde, sık veya uzun menstrüasyon sırasında da yapılır.

Adet düzensizliklerinin tedavisi

Kanamanın nedeni üreme organlarından kaynaklanıyorsa, hormon düzensiz değilse, bu nedenle tedavi yapılır. Örneğin, uterusta büyük miyom veya kanser varsa, hasta ameliyat edilmelidir. Böylece, uterusu ameliyatla almanın bir sonucu olarak, hastanın şikayeti de durur (uterusu çıkarmak için ameliyat). Menopoz sırasındaki herhangi bir kanama önemlidir ve ayrıntılı olarak incelenmelidir. Bunun için vajina ultrasonu, uterus biyopsisi, gerekirse patolojik muayene ve histeroskopi yapılarak kesin tanı koymak gerekir. Tüm bu çalışmalar sonucunda kanamaya neden olabilecek bir hastalık tespit edilmemişse; Regl düzensizlikler hormonal dengesizliğe bağlıdır, bu durumda kanama ilaçlarını düzenlemeye çalışırlar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir