Myom Nedir?

Rahmin kendi dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümörlere myom denir. Üreme yaşına gelmiş kadınların yaklaşım %30 un da görülebilir. Bu miyomlar hormonlara duyarlıdırlar ve üreme çağları boyunca yavaş yavaş büyümektedirler. Fakat menopoza giren kadınlarda salgılanan kadınlık hormonlarının azalmasıyla myomlar da yavaş yavaş küçülmeye başlarlar. Genel olarak myomların sebepleri bilinmemekle birlikte ailevi geçişlerden bahsedilmektedir.

Myomları olan kadınların birçoğunda hiçbir şikayet bulgusuna rastlanmaz be bunlar yapılan herhangi bir jinekolog muayenesinde rastlantı olarak ortaya çıkabilir. Eğer myomlardan şikayet varsa bu myomların yerleştikleri yerden ve büyüklükleri ile alakalı olmaktadır. Myomlarınız adet gören tabakaya yakınsa regl döneminiz ağrılı ve fazla kanamalı geçer. Aynı zamanda kansızlığa da neden olur.

Eğer myomlarınız rahminizin dış kısmına yakın bir yerde konumlandıysa çevredeki organlara baskı yapar. Bu nedenle de sık sık idrara çıkabilir, kabızlık, şişkinlik ve kasıklarda ağrı yaşayabilirsiniz. Bebek istiyorsanız ve myomlarınız varsa mutlaka rahimde konumlarına baktırmalısınız. Çünkü myomlar hamilelik ihtimalinizi azaltır veya düşüğe neden olabilir. Myom tedavisi öncelik olarak ilaçlarla yapılır. Fakat bu ilaçların faydasını görmezseniz farklı tedaviler uygulanabilir. Myomların alınması gerekebilir. Eğer hiçbir şikayetiniz yoksa ve menopozdan sonra küçülmesini istiyorsanız mutlaka her yıl doktor kontrolüne gitmelisiniz.  Myomların hızlı büyümesi ve kansere dönüşmesi ihtimali çok küçüktür.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir