Myom Ameliyatları

Kısırlık ya da rahmin alınması gibi olumsuz sonuçları olan myomlar kasık ağrısı, düzensiz regl, sık idrara çıkma gibi belirtilerle kendini gün yüzüne çıkarabilir. Son yıllarda laparoskopk myomejtomi yöntemi ile alınan myomlar hastanın iyileşmesi için en önemli tedavi yöntemleri arasında gelir. Bu tedavi yöntemlerinin ardından hasta normal yaşantısını sağlıklı bir şekilde dönüş yapabilir. Eğer miyomler tedavi edilmezse maalesef ileriki hamilelik dönemlerinde büyüyerek düşüğe sebebiyet verebilir.

Ailesinde daha önce myom olan kadınlarda daha çok rahmin kendi düz kas liflerinde gelişen miyomlar oluşmaktadır. Üreme dönemindeki kadınlarda miyomların görülme oranı ise %15 ile %20 arasındadır. Gebelik sürecinde salgılanan östrojen hormonuna bağlantılı oranda büyüyen myomlar fetüsü iter ve düşmesine sebep olur. Fakat ileriki yaşlarda yaşanan menopoz ile salgılanan östrojen hormonunun seviyesinin azalmasıyla birlikte miyomlar da küçülerek azalır.

Miyom türleri

Rahimdeki konumlarına göre myom çeşitleri üçe ayrılır. Bunlar, intramural miyomlar, subseröz miyomlar, submüköz miyomlar olmaktadır.

İntramural miyomlar: rahmin düz kas tabakası içerisinde bulunan intramural miyomlar en çok görülen miyom türüdür. Büyüdükçe ağrı ve kanama meydana getirirler.

Subseröz miyomlar:  rahmin dışında bir tabaka vardır. Bu zar tabakasının altına yerleşen miyom türüne ise subseröz miyomlar denir. Ağrı yapar. Fakat her hangi bir kanamaya neden olmaz.

Submüköz miyomlar: en fazla kanama yapan miyom türü olan submüköz miyomları rahmin iç zar tabakasının altına yerleşir. Gebeliğin devamını engelleyerek düşüğe neden olur. Gebelik tedavilerinden önce mutlaka alınması gerekmektedir.

Miyom ameliyatı hekim tarafından yapılan araştırmalar sonucu hastanın genel durumuna, zamanına ve ameliyatta kullanılacak yönteme göre yol izler. Eğer bası ve kanamaya neden olmayan, düz kas tümörü şüphesi uyandırmayan hastalarda ameliyata gerek yoktur. Fakat yerleştiği yere göre eğer hamilelikte bebeğe zarar verecek yerdeyse, bası ve kanama yapıyorsa ve kötü huylu tümör teşhisi varsa uygun bir ameliyat yöntemi ile myomlar temizlenir. İleriki yaşlarda hastalar da ise menopoz döneminde myomların küçülmesi beklenir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir