Laparoskopik myomektomi İle Kısa Sürede İyileşme

Laparoskopik myomektomi kullanılarak kısa sürede iyileşme sağlanır Ameliyattan önce, bir kadının doğal östrojenini baskılayan ilaçlar olan GNRH analoglarının normal uygulamasından kaçınılmalıdır. Bazı cerrahlar bu ajanların kanamayı azaltmasını tavsiye etseler de, rahim fibroidlerini uterustan ayırmak ve uterus tarafından yapılan çizgiyi gizlemek zordur. Nadir durumlarda, bir hastanın ameliyattan önce kanamasını durdurmak ve hastayı ameliyat için hazır bir kan seviyesine yükseltmek için kullanılabilir. Laparoskopik myomektomide cerrahi sırasında kanamayı azaltmak için önerilen yöntemler; Bu vazokonstriktörlerin  veya arterlerin geçici olarak sıkıştırılmasıdır. Bu ajanların kullanımı kanamayı kontrol etmek için kullanılacak, kanama ile kanama ihtiyacını azaltacak ve bu da yaraların daha iyi iyileşmesine yol açacaktır. Güçlü yara iyileşmesi, gebelik isteyen hastalarda uterus kas gerilme mukavemeti ve sağlıklı gebelik süresi açısından çok önemlidir. Laparoskopik myomektomi cerrahisi üç ana bölümden oluşmaktadır.

Miyomların ayrılması: miyomları ve fibroidlerin varlığını sağlamak için uterus duvarında bir kesi yapılır. Bu, çekiş sıkıştırması (mekanik çekme-çekme) ile fibroidlerin yataktan çıkarılmasıdır.

Miyom yatağının restorasyonu: Bu, miyomların çıkarılmasından sonra uterus duvarında oluşan kesi hattının, iki kat halinde veya gerekirse üç kat halinde restorasyonudur.

Bölünme yoluyla miyomların karın boşluğundan çıkarılması (Morselasyon): Bu aşamada, karın boşluğundan çıkarılan miyomlar, trokarın kısımlarından sokulan morsellasyon cihazları kullanılarak karın duvarından indirgenir. Tercih edilebilecek başka bir yöntem, miyomun arka duvarından karın boşluğuna nüfuz ederek miyomları ihlal etmeden tek parça halinde çıkarmaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir