Kadın Hastalıkları Spiral Zararları

Spiral, istenmeyen gebelikleri önlemek için kullanılan bir yöntemdir. T şeklinde olan spiral, rahim içerisine yerleştirilir ve rahim iç zarının gebeliğe izin vermeyecek şekilde kapatır. Spermlerin yumurtaya ulaşmasına engel olan spiral, uzun ömürlüdür ve 10 yıl korunma sağlar.

Spiral Nedir?

Spiral, T şeklinde olan ve rahim içine yerleştirilerek gebeliğe engel olan bir tedavidir. İstenmeyen gebelikler için korunma yöntemlerinden biri olan spiral, 10 yıl korunma sağlayan uzun ömürlü bir yöntemdir. Kadın hastalıkları spiral zararları ciddi zararlar değildir ve spiralin ciddi bir yan etkisi yoktur.

  • Spiral takılırken kadının vajinasına metal veya plastik spekulum yerleştirilir.
  • Rahim ağzının tutulması için tenekulum kullanılır ve rahim ağzı tutulur.
  • Son olarak rahim içerisinde spiral yerleştirilir.
  • Spiral yerleştirilirken ağrı hissedilmesinden dolayı isteyen hastalara anestezi altında yapılabilir.

Spiralin Zararları Nelerdir?

Spiral, gebe kalmak istemeyen kadınlar için uygulanan korunma yöntemlerinden biridir. Rahim içerisine yerleştirilen spiral, spermin yumurtalıklara ulaşmasına engel olarak koruma sağlar. 10 yıl koruma etkisi olan spiral, uzun ömürlü bir korunma yöntemidir.

Kadın hastalıkları spiral zararları yok denecek kadar az olan zararlardır. Spiral takılırken kadınlarda ağrı hissedilmesi normaldir. Bu nedenle ağrı hissetmek istemeyen hastalara anestezi altında spiral takılabilir.

  • Spiral adet döneminde fazla kanamaya sebep olabilir.
  • Spiral takıldıktan sonra bir hafta içerisinde bel ve eklemlerde ağrı meydana gelebilir.
  • Spiral takıldıktan sonra 6 ay boyunca ara kanama ve lekelenme meydana gelmesi mümkündür.
  • Enfeksiyon olabilir ve spiral içeri kaçabilir.

Spiral Taktırdıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadın hastalıkları spiral zararları olabileceği için spiral taktıran kadınların dikkat etmesi gereken etkenler vardır. Spiral takıldıktan sonraki 1 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Doktorların verdiği süre daha fazla olabileceği için bu süre içerisinde cinsel ilişkiye girilmemelidir.

Spiral takıldıktan sonra ara kanama, lekelenme ve adet döneminde fazla kanama olması gibi etkileri vardır. Bu etkiler normaldir ve spiral çıkarıldıktan sonra sona erer. Spiral taktırdıktan sonra hijyene dikkat etmeniz gerekir. Dikkat ettiğiniz takdirde spiral zararsız olan ve koruma etkisi yüksek olan bir yöntemdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir