Kadın Hastalıkları Simir Testi

Kadın hastalıklarının belirlenmesi ve teşhis konması için uygulanan aşamalar farklılık gösterir. Simir (Smear) testi, vajinanın üst kısmında rahim ağzından hücre toplamak için yapılan bir testtir. Simir testi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesi için uygulanır.

Simir Testi Nedir?

Kadın hastalıkları simir testi yapılarak teşhis konması mümkün olan hastalıklardır. Hastalıklarının bir kısmına tanı konması için yapılan simir testi, temel olarak vajinanın üst kısmında rahim ağzından hücre toplamak için yapılır.

Simir testi, basit ve ağrısız bir şekilde yapılır. Rahim ağzının görülmesi için vajina içerisine muayene aleti yerleştirilir ve küçük bir fırça ile hücre örnekleri toplanır. Cam üzerine yayılan hücre örnekleri incelenir ve anormallik olup olmadığı kontrol edilir.

Simir Testi Neden Yapılır?

Kadın hastalıkları simir testi yapılarak teşhis konması mümkün olan hastalıklardır. Hastalıkların bir kısmı için simir testi yapılmasına gerek olmasa da bir kısmına teşhis konması için simir testi yapılması gereklidir.

Simir testi, rahim ağzı kanserine teşhis konması için yapılması gereken bir testtir. Kanser belirtilerinin görülmesi halinde doktor, simir testi yapılmasını gerekli görebilir. Aynı zamanda kanser riski taşıma ihtimali olduğu için düzenli olarak simir testi yapılması önemlidir.

Simir Testi Nasıl Yapılır?

Kadın hastalıkları simir testi yapılması zor olan bir işlem değildir. Kanser ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarında teşhis edilmesi için yapılan testi düzenli olarak yaptırabilirsiniz.

  • Simir testi adet döneminden 10-20 gün sonrasında yapılır.
  • Test öncesinde rahim ağzının görülebilmesi için vajinaya spekulum yerleştirilir.
  • Daha sonra küçük bir fırça rahim ağzına sürülür ve hücre örnekleri toplanır.
  • Toplanan hücre örnekleri cam üzerine yayılır ve mikroskop altında incelenir.
  • Hücrelerde anormal bir gelişim olup olmamasına bakılan testin sonucuna göre teşhis konulur.

Simir Testi Sonuçları

Kadın hastalıkları simir testi sonuçları, kanser hastalığı veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Hücrelerde anormallik sezilmemesi halinde hastalıkların tedavi süreçleri başlar. Rahim ağzı kanserinin teşhis edilmesi için yapılan simir testi sonrasında kanser tedavisi sürecine kısa süre içerisinde başlanır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir