Kadın Hastalıkları Polikistik Over

Polikistik over, kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biridir. Hormonal bozuklukların yol açtığı hastalığın en belirgin etkisi adet görememe veya çok az adet görmektir. Aynı zamanda sivilce, ciltte yağlanma, kilo artışı gibi belirtileri de vardır.

Polikistik Over Neden Olur?

Kadın hastalıkları Polikistik over, yumurtalıkların androjenleri fazla salgılaması sebebi ile ortaya çıkan hormonal bir hastalıktır. Tedavisi mümkün olan hastalığın tedavi edilmemesi halinde kısırlık ortaya çıkabilir.

Polikistik over, belirtilerini erken dönemlerde ortaya çıkarır ve kolay fark edilecek belirtileri vardır. Bu nedenle hastalığa teşhis koymak kolaydır ve teşhisin erken ya da geç konmasında sakınca yoktur. Polikistik over, tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Kadın hastalıkları Polikistik over belirtilerini kısa süre içerisinde gösteren bir hastalık olmasından dolayı teşhis konması kolaydır. Teşhis koymak için hastanın şikayetlerinin dinlenmesi ardından hormon testleri yapılır.

  • Polikistik over hastaları yılda 8 veya daha az adet görür.
  • Hastalarda ciddi kilo artışı ile birlikte karın bölgesinde yağlanma meydana gelir.
  • Saç dökülmesi en belirgin etkilerinden biridir ve hastaların saçları incelir.
  • Cildin yağlanmasına neden olan hastalık, yüz, sırt gibi cildin farklı yerlerinde sivilce çıkmasına neden olur.
  • Hastalığın az görülen etkilerinden biri cilt renginde değişiklik, ciltte kararma meydana gelmesidir.
  • Depresyon ve anksiyeteye sebep olan hastalık tedavi edilmemesi halinde kısırlığa neden olur.
  • Baş ağrısı, insilüne karşı direnç, iltihap da hastalın belirtileridir.

Polikistik Over Nasıl Tedavi Edilir?

Kadın hastalıkları Polikistik over belirgin etkilerle ortaya çıkar ve teşhis konması kolay olan bir hastalıktır. Teşhis konulması için hastanın şikayetlerinin dilenmesi ardından hormon testleri yapılır. Teşhis konulduktan sonra tedavi süreci farklı şekilde ilerler.

Hastalığın tedavisinde kullanılan temel ilaçlar, kadın doğum hapları ve adet düzenleyici ilaçlardır. Doktor kontrolünde bu ilaçların düzenli olarak kullanılması hastalığın tedavi edilmesinde etkilidir.

Polikistik over sebebi ile farklı hastalıkların meydana gelmesi halinde hastalara farklı hekimler tarafından tedavi uygulanması gerekebilir. Depresyon, anksiyete, diyabet, obezite gibi hastalıklar ortaya çıkabileceği için tedavi süreçleri farklılık gösterir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir