Kadın Hastalıkları Nelerdir?

Kadınların En çok canını sıkan noktalardan bir tanesi maalesef yaşadıkları kadın hastalıklarıdır. Eğer bu hastalıklara bir an önce tedavi ettirip kurtulunamazsa sürece maalesef yaşam kalitelerini oldukça düşürmektedir. Eğer herhangi bir kadın hastalığınız varsa bir an önce tedavi olarak hayat kalitenizi düşmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu kadın hastalıklarının bazıları cinsel yolla geçerken bazıları sonradan meydana gelmektedir. Kaliteli bir yaşam için mutlaka tedavi olmayı ihmal etmemelisiniz.

Vaginitis – Vulvitis

Vajinada oluşan kötü koku akıntı kaşıntı ve ağrı gibi şikayetlerle kendini gösteren vaginitis oldukça Can sıkan bir hastalıktır genelde mantar ve protozoo enfeksiyonları kullanılır ilaçlar hormonsal değişiklikler bu hastalığın sebebi olabilir.

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Kadınların Hayat dengesini altüst eden bir kadın hastalığı da çok aşırı ağrılı adet görme yani dismenoredir.  En çok erken döneminde regl döneminin öncesinde başlayarak devam eden kasık ve karın ağrısı aşırı can sıkıcı bir durumdur sadece ergenlik döneminde değil ileriki yaşlarda da ağrılı adet görme yaşanabilir. Dismenore miyom ve adezyonlar da neden olabilir.

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Halk arasında çikolata kisti olarak adlandırılan endometrioma Rahim iç zar yumurtalık düzeyine yerleşmesi ile oluşur. Bu nedenle hasta da aşırı ağrı ve kanama olabilir. Hastalığın belirtileri arasında cinsel ilişki sırasında Ağrı Regl döneminde kasıkta ağrı bağırsakta ağrı ve adet öncesinde oluşan lekelenmelerdir.

Miyom

İyi huylu Rahim kası tümörü olan miyom genellikle 40 yaşın üstündeki kadınların 100 tanesinden otuzunda görülmektedir. Miyomlar genellikle bulgu vermezler ve ultrasonla görülebilirler. Rahim içerisindeki yerleştikleri konuma göre kanama ağrılar sık idrar isteği düşük ve kısırlık gibi olumsuz sonuçlara neden olabilirler.

 

Premenstrüel Sendrom (PMS)

Kadınlar adet dönemlerinin ikinci yarılarında genellikle bazı değişimleri uğrarlar. Bunlar Premenstrüel Sendrom (PMS) sendrom belirtileridir.  Bu belirtiler göğüsler de hassasiyet, karında şişlik kabızlık ishal iştah artışı duygusal bozukluk gibi belirtilerdir. Genellikle Adet sonrası bu belirtiler ortadan kalkar

Over Kistleri

Kadınların yumurtalıklarında gelişen over kistleri içleri sıvı olan kese tarzında şeylerdir. Bazen hiçbir belirtisi olmayan kistler bazen de kasık ağrısı adet düzensizliği ve ara kanama ile kendini gösterebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir