Kadın Hastalıkları Kanser Çeşitleri

Kadınlarda görülen hastalıklarının bir kısmının tedavi edilmemesi halinde kanser görülmesine neden olur. Kadınlarda görülen kanser çeşitleri; meme kanseri, rahim ağzı kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, tiroid kanseri, cilt kanserleri, gırtlak kanserleri ve mide kanseri gibi kanserledir.

Meme Kanseri

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser çeşitlerinden biridir. Görülme oranı son yıllarda artan kanserin tanısı etkin tarama programları ile konmaktadır. Erken teşhis edilmesi halinde ölümler ciddi oranda azalır. Kadın hastalıkları kanser çeşitleri arasında yaygın olan meme kanseri, tedavi edilmesi mümkün olan ve ölüm oranı az olan bir hastalıktır.

  • Memede ve kolduk altında uzun süre şişlik;
  • Meme şeklinde ve boyutunda değişiklik, iki meme arasında son zamanlarda ortaya çıkan asimetri;
  • Adet döneminde memede farklı bir ağrı;
  • Meme başında kabuklanma, soyulma;
  • Meme başı pozisyonunda değişiklik;
  • Koltuk altında sertlik, şişlik, kitle varsa meme kanseri olma riski olabileceği için kısa süre içerisinde muayene olmanız gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri

Kadın hastalıkları kanser çeşitleri arasında en yaygın olarak görülen kanser çeşitlerinden biri rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzında gelişir ve rahim içini döşeyen tabakada değişime, kontrolsüz bir şekilde büyümeye neden olur.

Rahim ağzı kanseri, birdenbire ortaya çıkan bir kanser türü değildir. Bir süre sessiz seyreden hastalık, belirli süreden sonra etkilerini göstermeye başlar. Kanlı, sarı, kokulu vajinal akıntı, ağrılı idrar yapma, cinsel ilişki sonrasında kanama, anormal vajinal kanamalar hastalığın belirtileridir.

Yumurtalık Kanseri

Kadın hastalıkları kanser çeşitleri arasında yumurtalık kanseri, en yaygın görülen kanser çeşitlerinden biridir. Yumurtalık kanseri, diğer kanser çeşitlerine göre tedavisi daha zor olan bir kanserdir.

Yumurtalık kanseri, karın boşluğu içerisinde büyür ve ilk evresinde belirtisi yok denecek kadar azdır. İlerleyen evrelerde karın ağrısı, kasık ağrısı, dışkılama hissi, halsizlik belirtileri gösterir.

Rahim Kanseri

Kadın hastalıkları kanser çeşitleri arasında olan rahim kanseri, tedavide başarı oranı yüksek olan bir kanser çeşididir. Menopoz sonrası dönemde ortaya çıkar ve kanama, pelvik ağrı, kilo kaybı, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtileri vardır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir