Kadın Hastalıkları Belirtileri

Kadınlarda sıklıkla görülen hastalıklar arasında mantar enfeksiyonları, Polikistik over, yumurtalık kisti gibi hastalıklar vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, Vajinismus gibi hastalıklar da kadınlarda görülür ve tüm hastalıkların tedavisinde farklı yollar izlenir.

Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over, kadınlarda yaygın olarak görülen hastalıklardan biridir. Tedavi edilmemesi halinde kısırlığa yol açan hastalık, yumurtaların büyümesine ve yumurtlamamaya sebep olur. Kadın hastalıkları belirtileri arasında en yaygını adet görememedir.

  • Polikistik over hastaları yılda 8 veya daha az adet görür.
  • Hastaların kol, bacak, dudak üstü tüylerinde ciddi bir artış görülür ve tüyler sertleşir.
  • Vajinal akıntıya sebep olan hastalıklarda akıntılar kokulu ve yumurta akına benzerdir.
  • Hastalığa sahip olan kadınlarda ciddi kilo artışı, karın bölgesinde yağlanma görülür.
  • Saç dökülmesi, depresyon, anksiyete gigi belirtileri de olan hastalığın ilerleyen dönemlerinde kısırlık meydana gelir.

Vajinismus Belirtileri

Kadınlarda yaygın olarak görülen hastalıklardan biri Vajinismus hastalığıdır. Vajinismus, kadınların cinsel ilişkiye girmesine engel olur. Denenmesine rağmen ilişkiye girememe veya ilk cinsel ilişki sonrasında yeniden ilişkiye girememe durumudur.

Kadın hastalıkları belirtileri arasında en yaygını cinsel ilişki esnasında istemsizce kasılmadır. Kasıklar ve bacaklarda meydana gelen ağrı, kasılma sebebi ile cinsel ilişki yaşanmaz veya şiddetli ağrı hissedilen cinsel ilişki yaşanır.

Vajinismus fiziksel veya psikolojik olarak ortaya çıkar. Tedavisinde izlenen süreç fiziksel olmasına veya psikolojik olmasına göre değişiklik gösterir. Vajinismus tedavi edilmediği süreci cinsel ilişkiye girilmesi mümkün değildir.

Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

Kadın hastalıkları belirtileri sahip olunan hastalıklara göre değişiklik gösterir. Birçok kadın hastalığının belirtisi olan akıntı, mantar enfeksiyonunun da en yaygın belirtilerinden biridir. Mantar enfeksiyonu, genital bölgenin nemli tutulması, hijyene dikkat edilmemesi gibi sebeplerle ortaya çıkar.

  • Mantar enfeksiyonu olan hastaların genital bölgelerinde şiddetli kaşıntı, yanma ve kızarma meydana gelir.
  • Hastalığa sahip olan kişilerde beyaz renkli, kokulu akıntı meydana gelir.
  • Mantar enfeksiyonu, vajinal bölgede şişmeye sebep olur ve ilerleyen dönemlerde ağrı meydana gelebilir.
  • Kasıklar ağrı, sancı, idrar yaparken yanma gibi belirtiler hastalığın tedavi edilmemesi halinde ortaya çıkan belirtilerdir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir