Kadın Frengi Hastalığı

Frengi, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Frengi hastalığı, 4 evrede seyreder ve hastalığın her evresinde farklı belirtileri ortaya çıkar. İlk evresinde ciddi yan etkileri olmasa da zamanla beyin ve sinir hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları, karaciğer ve kemik eklem hastalıklarına yol açar.

Frengi Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığının başlıca bulaşma yolu cinsel yolla olsa da farklı bulaşma yolları da vardır. Hastalığın bulaşmasında deri üzerindeki taze lezyonların sızıntıları, meni ve vajina salgısı gibi vücut sıvıları etkilidir.

Kadın frengi hastalığı cinsel yolla bulaşabileceği gibi anneden bebeğe doğum esnasından geçebilir. Bebeğin mikronu anne karnında kapması veya doğum kanalından alması mümkündür.

Frengi Belirtileri Nelerdir?

Kadın frengi hastalığı 4 ayrı evreden oluşur ve hastalığın her evresinde farklı etkileri görülür. İlk evresinde bulaşma oranı %90’ken son evrelerinde bulaşıcılığı son derece azdır.

  • Birinci evre cinsel ilişkiden sonraki 10-90 gün içerisinde başlar ve genital bölgede, yüzde, dilde yaralar, ağızda kabarıklık ve akıntı gibi belirtileri vardır.
  • İkinci evrede vücutta pembe, kırmızı deri döküntüleri, kasık bölgesinde ve genital bölgede siğiller, ağızda beyaz plaklar görülür.
  • Üçüncü evrede hastalık sessiz seyreder ve bulaşma oranı azalır.
  • Hastalığın son evresinde beyin ve sinir hastalıkları, göz hastalıkları, kalp damar hastalıkları, karaciğer hastalıkları, kemik ve eklem hastalıkları meydana gelebilir.

Frengi Tedavi Edilir Mi?

Kadın frengi hastalığı tedavi edilmediği takdirde hastalığın son evresinde farklı hastalıklar meydana gelir. Bu nedenle frengi belirtilerinin fark edilmesi halinde muayene olmak ve doktor tavsiyelerine uygun bir tedavi süreci izlemek önemlidir.

Frengi tedavisinde kullanılan temel ilaç penisilindir. Penisilin bakteriyi öldürür ve hastalığın ilerlemesine engel olur. Penisiline alerjisi olan hastalarda, Doksisiklin, Tetrasiklin, Azitromisin tedavi amacıyla kullanılır.

Doğumsal Frengi Nedir?

Frengi hastalığı cinsel yolla bulaşabileceği gibi doğum esnasında anneden bebeğe geçebilir. Bebek, anne karnında hastalığa yakalanabilir veya doğum kanalından hastalığı alabilir.

Doğumsal frengi hastalığında bebeğe 10 gün kadar kristalize penisilin tedavisi uygulanır. Penisilin tedavisi bakterinin yok olmasını sağlayarak hastalığın ilerlemesini durdurur ve hastalık yeniden seyretmez.  

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir