Kadın Doğum Hastalıkları

Kadın doğum uzmanları, kısırlık, adet düzensizliği, kasık ağrıları, akıntı ve ara kanama gibi sağlık sorunları için muayene olabileceğiniz ve tedavi alabileceğiniz uzmanlardır. Kadın doğum hastalıkları oldukça farklı olduğu gibi tedavilerinde izlenen süreçler de farklılık gösterir.

Polikistik Over

Kadın doğum hastalıkları en yaygın olarak görülen hastalıklardan biri olan Polikistik over, kısırlığa sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Belirtileri arasında saç dökülmesi, aşırı kilo alımı, aşırı tüylenme, cilt problemleri ve ilerleyen dönemlerde depresyon vardır.

  • Polikistik over hastaları, yılda 8 veya daha az adet görür ve adet görememe rahim zarının düzensiz kalınlaşmasına neden olur.
  • Polikistik over olan kadınlarda, yumurtaların yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması hamile kalmasına engel olur.
  • Hormonlarda meydana gelen değişimler sebebi ile dudak üstü, kol, bacak, karın bölgelerinin tüylerinde artış ve sertleşme görülür.
  • Hastalığın en yaygın belirtilerinden biri yüz, göğüs, sırt bölgesinde akne meydana gelmesidir.
  • Polikistik over hastalarında ciddi kilo artışı, bel ve karın bölgesinde yağlanma, cilt ve deri problemleri, depresyon ve anksiyete görülmektedir.

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinal enfeksiyonlar, Kadın doğum hastalıkları arasında yaygın olarak görülen hastalıklardır. Vajinal enfeksiyonların tümü, ağrılı cinsel ilişki, idrar yaparken yanma, yoğun akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerle ortaya çıkar.

Mantar Enfeksiyonu: Mantar enfeksiyonu, beyaz renkli ve kokulu akıntı olmasına neden olur. Genital bölgede kaşıntı, yanma, kızarma belirtileri olan mantar enfeksiyonu, krem ve hap ile tedavi edilebilir.

Bakteri Kaynaklı Enfeksiyonlar: Vajinanın sıklıkla yıkanması, jel ve sprey gibi ürünlerin sık kullanılması bakteri oluşmasına neden olur. Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, sarı, yeşil veya gri renklerde akıntı ile ortaya çıkar. Aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında ve adet sonrasında kokulu akıntılar meydana gelir.

Rahim Ağzı Enfeksiyonları

Kadın doğum hastalıkları olan rahim ağzı enfeksiyonları, farklı belirtilerle ortaya çıkan ve tedavi edilmemesi halinde ciddi sağlık sorunlarına yol açan hastalıklardır. Rahim ağzının iltihaplanması ve tahriş olmasıdır. Belirtileri; vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, vajinal bölgede şiddetli kaşınma gibi belirtilerdir. Krem veya hap ile tedavi edilmesi mümkün olan bir hastalıktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir