Kadın Cinsel Hastalık Belirtileri

Cinsel hastalıklar, vajinal, anal ve oral yollarla bulaşan hastalıklardır. Genellikle korumasız cinsel ilişki ile bulaşan hastalıkların farklı belirtileri ve sonuçları vardır. Kadınlarda genellikle akıntı, bulantı, ishal gibi belirtilerle ortaya çıkar. Aynı zamanda genital ve anal bölgede kabarıklık, ağrı gibi belirtileri vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel işlev bozukluğu, kısırlık ve hayat kalitesini düşürecek farklı sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Bulaşan hastalıklara göre belirtileri farklılık gösterir. Kadın cinsel hastalık belirtileri öncelikle vajinal ve anal bölgede ortaya çıkar.

  • Cinsel hastalık olması halinde kadınlarda sarı, yeşil, gri renklerde, rahatsız edici ve kokulu, bazen kanlı, ağrılı akıntılar meydana gelir.
  • Sık sık idrar yapma isteği ve idrar yaparken yanma meydana gelir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların büyük kısmı ishal ve bulantıya neden olabilir.
  • Aşırı terleme ve ateş basması ile kendini gösteren hastalıklar, titreme, üşüme gibi sorunlara sebep olabilir.
  • Baş ve eklem ağrıları, ara kanama, cinsel ilişki sırasında ağrı, genital bölgede siğil, ağrı ve kaşıntı, vajinal bölgede yara gibi belirtileri vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, anal, vajinal ve oral yollarla bulaşır. Kadın cinsel hastalık belirtileri hastalıklara göre farklılık gösterdiği gibi tedavi süreçleri ve sonuçları da farklıdır.

Frengi: Cinsel temastan sonraki 10-90 gün arasında şikayetlerin başladığı bir hastalıktır. Cinsel bölge, rektum, ağız ve dudak çevresinde kırmızı, çıbana benzer yaralar meydana gelir. Hastalığın ikinci evresinde yorgunluk, kaşıntı, siğil, saç dökülmesi belirtileri görülür. Son evresinde ise cilt dokularına zarar vermeye başlar.

Belsoğukluğu: Cinsel ilişkiden bir hafta sonra belirtilerini göstermeye başlar. İdrar yolu akıntısı ve idrarda yanma en belirgin etkisidir. Rahim ağzı iltihabı, vajinal akıntı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında kanama meydana gelir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi 

Kadın cinsel hastalık belirtileri hastalıklara göre farklılık gösterir. Cinsel hastalıkların büyük kısmı vajinal bölgede kanama, akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkar. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavileri, doktor kontrolünde belirlenir ve bazı hastalıkların tedavisi uzun sürelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir