Kadın Cilt Hastalıkları

Deri hastalıkları, derinin dış ortamla sürekli temas halinde olması, fiziksel etkenler gibi sebeplerle ortaya çıkar. Kadınlarda sıklıkla görülen cilt hastalıkları; akne, egzama, mantar hastalıkları ve kurdeşen gibi hastalıklardır.

Mantar Enfeksiyonları

Kadın cilt hastalıkları arasında en yaygın olarak rastlanan hastalıklardan biri mantar hastalıklarıdır. Mantar enfeksiyonu, vücudun farklı bölgelerinde nüksedebilir. Mantar enfeksiyonlarının cilde verdiği zararlar, ortaya çıktığı bölgeye göre farklılık gösterir.

  • Tırnak mantarları, tırnakların sararmasına ve şeklinin bozulmasına neden olur.
  • Kasık mantarı, kasıklarda kızarma, kaşıntı, su toplaması gibi belirtilerle ortaya çıkar.
  • Genital bölge mantarları, genital bölgede kaşıntı, kızarma, akıntı ve kokuya sebep olur.
  • Vücut mantarları, vücudun her yerinde meydana gelebilir ve kızarıklık, kaşıntı ile ortaya çıkar.
  • Mantar hastalıkları doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz krem ve haplarla tedavi edilir.

Egzama Hastalığı

Egzama, cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olan bir cilt hastalığıdır. Kadın cilt hastalıkları arasında bulunan egzama hastalığının ilerlemesi halinde ciltte kuruma, deri döküntüsü, yanma ve ağrı meydana gelebilir.

  • Egzama hastalığı dönemsel olabileceği gibi kronik egzama hastalığı ömür boyu devam eder.
  • Hastalığın en belirgin etkisi deride kızarma, kaşıntı ve döküntü meydana gelmesidir.
  • Nadiren astım ve saman nezlesi ile birlikte görülebilir.
  • Egzama hastalarının ellerini deterjanla yıkamaması, dert sabunlardan uzak durması gerekir.
  • Hastalığın hafiflemesi için cildi düzenli olarak nemlendirmek gerektiği gibi doktor tavsiyesi ile alabileceğiniz kremlerle de tedavi edilebilir.

Kurdeşen

Ürtiker olarak da adlandırılan kurdeşen hastalığı, Kadın cilt hastalıkları arasında yer alan deri hastalıklarından biridir. Kurdeşen hastalığı, alkol, egzersiz, duygusal değişimler sebebiyle ilerleme gösteren bir hastalıktır.

Hastalığın en belirgin etkisi derdi döküntü meydana gelmesi ve kızarma olmasıdır. Aynı zamanda kaşıntı ve yanma ile kendini gösteren hastalığa sahip olan kişilerin, sert sabunları kullanmaması ve beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir.

Kurdeşen, kırmızı ve ten rengi şeklinde ortaya çıkan küçük yumrulardır. Böcek ısırığına benzeyen yumrular üzerinde kaşınma meydana gelebilir. Kurdeşen belirtilerini fark etmeniz durumunda muayene olmanız ve doktorun tavsiye ettiği kremleri düzenli olarak kullanmanız halinde tedavi edilebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir