Jinekoloji nedir?

Kadınlara ait olan hastalıkları inceleyen bilim dalına jinekoloji denir. Eğitimin esas olarak kadın doğum ve jinekoloji uzmanlık alanlarında yapıldığı tıp fakültelerinde kadın doğum, bunun jenerik ve ilgili patolojileri inceleyen, ancak bazı durumlarda onkolojiyi de içeren bir bilim dalı olduğu anlamına gelir. Bu bilime katılan uzman doktorlara jinekolog denir.

Jinekolojik muayenede sizi neler bekliyor; Yaşamlarının belirli dönemlerinde kadınlar, konu hakkında bilgi almak veya yıllık düzenli muayeneler yapmak için jinekolog ve doğum uzmanına başvururlar

jinekolog, kadın hastalıkları, hamilelik ve doğum süreçleri dişiyle benzer şekilde ilişkili olan ve üreme sistemi olarak adlandırılan jinekolojik sistem hastalıkları ile ilgilenen bir jinekologtur. Jinekolog; kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, kadın doğum uzmanı ve jinekolog da denir.

Bir jinekolog rahim, yumurtalıklar, vajina ve dış üreme sisteminin tüm hastalıkları ile ilgilenen tıbbi bir jinekologtur. Hastalıkların tedavisi veya bu organların cerrahi tedavisi jinekologlar tarafından gerçekleştirilir. Bununla birlikte, jinekolog hastaların en gizli sorularını cevaplayan kişidir. Bu nedenle, bir jinekolog seçerken rahatça iletişim kurabileceğiniz bir kişiyi seçmek çok yararlı olacaktır. Jinekolog ve kadın doğum uzmanında hiçbir fark yoktur. Bazı insanlarımız jinekolog terimini kullanırken, diğerleri kadın doğum uzmanı terimini kullanmaktadır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir