Erken Menopoz

Menopoz doğal bir olaydır ve her kadın için ergenlik ile başlayan adet dönemlerinin yaşanmaması anlamına gelir. Menopoz, yumurtalık aktivitesinin tükenmesinden kaynaklanmaktadır.

Menopozun ortalama başlangıç ​​yaşı 51’dir  (48 ila 52 arasında) ve yumurtalıkta bulunan yumurta hücreleri tükendiğinden ve bir dizi üremenin bir kadının fertil yaşamının sona erdiğine işaret eder . hem öznel hem de nesnel olarak az ya da çok belirgin psiko-fiziksel değişikliklerle hormonal değişiklikler.

Bununla birlikte, menopoz, vakaların% 1’inde 40 yaşından önce ortaya çıkabilir . Buna erken menopoz diyebiliriz.

ERKEN menopoz nedenleri neler olabilir?

Erken menopoz nedenleri şunlar olabilir:

  • genetik;
  • viral;
  • metabolik bozukluklar;
  • endokrinoloji;
  • otoimmün hastalıklarla bağlantılı olarak, maalesef kendi yumurtalık hücrelerine yönelik antikorlar üreten ve onları yok eden vücudun kendisinin olduğu son durumlar .

Diğer zamanlarda, 40 yaşın altındaki kadınlarda menopoza, diğer patolojiler nedeniyle uterus ve yumurtalıkların çıkarılmasını içeren kaçınılmaz jinekolojik cerrahi prosedürler veya eşit derecede ertelenmeyen antineoplastik tedaviler neden olabilir . Yumurtalıkta bulunan yumurta hücrelerine geri dönüşü olmayan bir şekilde zarar veren kemo ve radyasyon tedavisi . Bu gibi durumlarda, iyatrojenik kökenli erken menopozdan bahsediyoruz.

ERKEN menopoz belirtileri nelerdir?

Erken menopoz şüphesi yol açabilir temel belirtisi olan adetin uzun olmaması diğer klasik ilgili menopoz semptomlarının (eşliğinde ya da değil, sıcak basmaları , terleme, huzursuzluk, uykusuzluk, ruh hali değişiklikleri, vb, konsantrasyon eksikliği) diğer olası nedenleri analiz etmeye ve dışlamaya ve tanıya ulaşmaya yol açar.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir