Erken Menopoz Tanısı

Menopoz birçok kadının en korkulu rüyalarından bir tanesidir. Çünkü kadınlar menopoza girdiklerinde kadınlık yönlerinin ve çekiciliklerinin artık son bulacağını düşünürler. Oldukça yanlış bir düşünce aslındı. Tüm kadınlar doğanın bir getirisi olan menopoz ile er ya da geç tanışacaklardır. Önemli olan psikolojik olarak kadınların kendilerini bu duyguya hazır hissetmeleridir. Bir kadın hastaları uzmanına danışarak bu süreci kontrollü bir şekilde ilerleterek sonuca erişmeniz mümkün olacaktır.

Erken menopoz tanısı her şeyden önce, adet döngüsünün değişiklikleri ile varsa menopozun tipik semptomları arasında ve aralarında bir dizi klinik-enstrümantal ve laboratuvar testi ile bağlantıların aranıldığı hasta ile dikkatli bir görüşme ile gerçekleştirilir. Yumurtalık ve diğer ilgili endokrin bezleri tarafından üretilen hormonların dozu dahil.

Bazen histolojik özelliklerini değerlendirmek için yumurtalık dokusunun biyopsisi de uygun olabilir.

Doğru bir yaşam tarzına ek olarak, erken menopoz için spesifik terapi, artık çalışmadığı için yumurtalık tarafından artık üretilmeyen doğal olanların yerini alan östrojen-progestojen hormonlarına dayanan ilaçları almaktan oluşur. Sözde hormon replasman tedavisi değiştirilmiş hormon dengesini geri) tipik semptomların kontrolünü sağlar.

Böyle bir tedaviyi uygulama ya da uygulama kararı, elbette gerçek yararı ile ilgili tüm olası kontrendikasyonları değerlendirdikten ve her yönüyle kişiselleştirdikten sonra doktorunuzla anlaşılmalıdır.

 

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir