Erken Menopoz Belirtileri

Erken Menopoz ile ilişkili semptomlar temel olarak menopoz daha ileri yaşlarda başladığında ortaya çıkan semptomlarla aynıdır. Ancak erken Menopozu olan kadının daha kısa bir doğurganlık evresine sahip olması ve daha önce semptomlar yaşayabilmesi  sıcak basması , gece terlemesi, uykusuzluk, ruh hali değişiklikleri, sinirlilik, vajinal kuruluk, diğerleri arasında, cinsel arzu azalmıştır. Ayrıca iskelet sağlığı ile ilgili olarak , kemik kütlesindeki kademeli düşüşün neden olduğu hastalıklar yıllar içinde genellikle daha erken yaşlarda ortaya çıkarlar. Aynısı, menopozdan sonra yaygın olarak ortaya çıkan kardiyovasküler değişiklikler (esas olarak artan kan basıncı), kilo alımı ve artmış kolesterol için de geçerlidir.

Uyarılmış menopoz, yumurtalıkların cerrahi olarak çıkarılması, kemoterapi tedavileri, pelvik bölgedeki radyoterapi tedavileri veya menopoza neden olabilecek bazı ilaçların kullanılması gibi dış faktörlere bağlı menstrüel siklusların sonunu belirlemek için kullanılan terimdir. Normalde, menopozun indüklendiği kadınlarda, semptomlar bu faza kendiliğinden ve doğal olarak giren kadınlardan daha ani ve yoğun olarak ortaya çıkar. Sıcak basması, vajinal kuruluk ve uyku bozuklukları gibi semptomlar, menopozu indükleyen kadınlarda da yaygındır.

Erken Yumurtalık Yetmezliği Nedir?

Erken Yumurtalık Yetmezliği, genç kadınların, bazen gençlerin bile birkaç adet döngüsünü kaçırdığı veya Erken Menopoz teşhisine yol açabilecek dönemleri bile olmayan bir durumdur. Erken Yumurtalık Yetmezliğinin ana nedenleri arasında genetik mutasyonlar, enzim eksiklikleri, otoimmün hastalıklar (örneğin diyabet gibi) ve sigara içilebilir. 40 yaşında bu atipik menstrüel sikluslara sahip kadınlar, Erken Yumurtalık Yetmezliğinin altta yatan nedeni için olası tarama için doktorlarına danışmalıdır.

Erken Menopoz Nasıl Teşhis Edilir?

Menopoz tanısı, 12 ay boyunca menstrüasyonun olmadığını doğruladıktan sonra retrospektiftir. Ancak doktorun menopozu teşhis etmek için değerlendirebileceği başka parametreler vardır, örneğin, yumurtalıkların aktivitesindeki azalmayı ve bunun sonucu olarak östrojen üretimini azaltmaya yardımcı olan hormonal analizler.

40 yaşın altındaysanız veya bu yaşın yakınındaysanız ve sıcak basması, gece terlemesi, ruh hali değişimleri, yorgunluk, baş ağrısı ve adet görmeme gibi belirtileriniz varsa doktorunuzdan tavsiye alın. Doktor, erken menopoza girip girmediğinizi doğrulamanıza ve bu aşama ile en iyi şekilde başa çıkmanıza, semptomları kontrol etmeye ve kadın sağlığının bu aşamasında hormonal değişikliklerden kaynaklanabilecek komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir