Bartolin Apsesi

Bartolini bezlerinden birinin veya her ikisinin iltihaplanması olan Bartolin apsesinden muzdarip olabilirsiniz. Labia majora içinde lokalize olan, özellikle coitus sırasında vajinanın normal yağlanmasına neden olur. Ancak kanalları kapanırsa (örneğin, uzun süreli ilişki sırasında özel parçaların sıkıştırılması veya sürtünmesiyle veya bakteriyel bir enfeksiyonla), artık sıvıyı dışarıya yayamazlar. Sonuç olarak, bezler şişer ve badem kadar küçük bir kayısı boyutuna ulaşabilir, böylece yürürken, otururken, yakınlık sırasında rahatsızlık yaratır.
“Şişlik aşırı değilse, iltihaplı bölgeyi sabah ve akşam, antiseptik bir sıvı sabunla temizleyin ve sonunda semptomlar iyileşene kadar antibiyotik bir merhem uygulayın”. Öte yandan, şiddetli ağrıya neden olursa, irin birikimi ile bir apse oluştuğunun bir işaretidir. Bartolin tedavisi için genellikle oral olarak bir antibiyotik reçete edecek jinekoloğunuza başvurun. Alternatif olarak, mükemmel bir ev ilacı kaba sıcak tuz uygulamaktır. Bir tencerede bir kaşığı (susuz) bir dakika kadar ısıtın. Daha sonra kırmızı-sıcak taneleri gazlı bez veya pamuklu bir dokuya sarın ve enfekte olmuş parçaya birkaç dakika boyunca pansumanı uygulamadan önce sıcaklığın daha katlanılabilir olmasını bekleyin.


Tedaviye rağmen iltihap devam ederse reçete edilir. Kisti açmak ve boşaltmak için küçük bir yüzeysel kesi (lokal anesteziden sonra) , ardından lokal bir antibiyotik ile kısa bir tedavi periyodudur. Klinikte yapılır, ödünç verilir, yaklaşık 5 dakika sürer ve hemen ayaklarınızdasınız. Bazen problem bir süre sonra tekrarlanır (örneğin yılda 2 veya 3 kez). “Bu durumda ” marsupialization “olarak adlandırılan müdahale edebilir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir