Adet Düzensizliği

Regl dönem dışında düzensiz adet kanaması (adet öncesi veya sonrası), Beklenenden daha önce gerçekleşmesi gereken “kanama”, beklenen ay döneminden sonra “polmenore” olarak tanımlanır – “oligomenore”. Adet-arası kanama “metroraji” (ara kanama) olarak bilinir.

 

Adet pıhtıları (Regl döneminde düşen parçalar)

Aşırı dönemler genellikle “hipermenore” olarak tanımlanır. Menstrüasyonun yoğunlaşmış formda olması, hipermenore durumunun daha normal olduğunu gösterir. Regl kanında genellikle pıhtı olmadığından, regl kanı kalınlaşmaz.

Adet dönemleri genellikle zor ve ağrılıdır (ağrılı, stres ve bulantı) Yoğun ağrılı bir adet kanaması dönemine “dismenore” denir. Dismenore’nin birçok organik veya inorganik nedeni vardır. Genellikle kanama 2 ila 8 gün sürer ve durur. Adet dönemi “menoraji” olarak tanımlanır ve normal değildir.

Adet düzensizlikleri iki şekilde ortaya çıkar:

 

Organik kökenli adet  bozuklukları: Bu, üreme organları ile ilişkili çeşitli problemlerden kaynaklanır. Rahimdeki miyomlar (ur), polipler, tümörler veya yumurtalık kistleri (uterus) da bu tür granüler bozukluklara neden olur (genellikle ortalama% 25).

Disfonksiyonel uterus kanaması: tahıl sadece yapısal problemler olmaksızın (genellikle ortalama% 75) hormonsal problemlerden dolayı düzensizdir. Düzensiz kanamanın nedenini hormonsal bozukluklardan dışlamak için diğer organik nedenler hariç tutulmalıdır. Yine, özellikle menopozdan önce veya sonra vajinal kanama, ne olursa olsun araştırılması gereken ciddi bir hastalıktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir